CD Sürücünün Bilgisayara Takılması ve Ayarları

Ön Ve Arka Paneller
Master olan ve IDE 1 de bağlı olan sabit diskle çakışmasını engellemek için CD sürücü slave yapılır ve IDE1 e bağlanır. İşletim sistemi tarafından otomatik olarak tanınan sürücüyü DOS vb. gibi 16 bitlik sistemlere tanıtmak için verilen disketten gerekli dosyalar yüklenerek sorunsuz çalışması sağlanır.

Disk Tray: Hareket eden ön panel
Emergency Eject: Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında acil çıkarma
Headphone Jack: Kulaklık çıkışı
Volume Control: Ses ayarı
Busy Lamp: Meşgul lambası

Eject Button: Çıkartma
Ide Interface: 40 pinli arabirim
Power Supply: Güç kaynağı girişi
Analog Line Out: Analog ses çıkışı
Digital Line Out: Dijital ses çıkışı
Device Configration Block: Jumper (master/slave) ayarları

Bunlara ek olarak markalara göre ön panelde bazı değişmeler olur. Genel olarak işlevleri hep aynı olmakla beraber hem göz hem de kolaylık sağlamaları açısından farklar vardır. 1) CD-ROM sürücünün arka kısmı her zaman aynıdır. Sabit denilebilecek giriş çıkışlar vardır.

Data çıkışı, kaynak girişi, master / slave ayarları ve audio out (ses çıkışı). IDE 1 yada 2 girişine bağlanan data kablosunun diğer ucu sürücünün data çıkışına takılır. Takılış sırasında data kablosunun yönü önemlidir. Ters takılırsa sürücü çalışmaz. Güç kablosu da takıldıktan sonra sıra ses almak için gerekli olan ses çıkışına gelir. CD sürücüyle birlikte gelen ses kablosunun bir ucu sürücü çıkışına diğer ucu ise ses kartının üzerinde bulunan cd audio in girişine bağlanır. Master / Slave ayarı yapılır.

Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra sıra Windows 98 de (işletim sistemi) son ayarların yapılmasına ve DOS ta da kullanabilmek için verilen dosyaların yüklenmesine gelmiştir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !